top of page

Dizgi
Mizanpaj

Mizanpaj Nedir? Mizanpaj Nasıl Yapılır?

Basılı yada dijital platformlarda hazırlanan kitap, dergi, gazete, katalog vb… yayınların görsel hale getirilmesine Mizanpaj (sayfa tasarımı) denir.

Kağıda, ses cihazına, videoya kaydedilen sözcükleri bilgisayar ortamına aktarımını gerçekleştiren dizgi elemanı daha sonra hazırladığı dökümanları Mizanpaj (sayfa tasarımı) yapan Grafik Tasarımcıya iletir. Grafik tasarımcı, dizgi elemanından gelen dökümanları mizanpaj (sayfa tasarımı) yapacağı program içerisine çekerek tasarımı başlatmış olur. Tasarımın güzel olması, tamamen grafik tasarımcının yeteneğine bağlıdır.

Hedef Kitleye Uygun Tasarım

Mizanpaj öncelikle kağıt üzerine taslak bir çalışmayla ana hatlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu belirlenen ana hatların dışına çıkılmaması gerekmektedir. İlk olarak yayının sunulacağı hedef kitle belirlenmesi gerekmektedir. Bu kitle, yayının mizanpajını yaparken kullanılacak tüm materyalleri etkilemektedir. Örneğin çocuklara yönelik bir yayın mizanpajı yapıyorsak öncelikle yaş grubunu öğrenmek ve bu yaş grubuna uygun font seçimi, resim veya illüstrasyon seçimi gerçekleştirmemiz gerekecektir. Seçeceğimiz yazı tipi (font) hareketli, eğlenceli olmalı, çocukların ilgisini çekmelidir. Kitabın içerisinde daha fazla vakit geçirmelerini sağlamalı ve çocukları sıkmamalıdır. Çocuk yayınlarında kullanılan kullanacağımız görseller kesinlikler yayının yaş grubuna uygun seçilmeli yada çizilmelidir. Grafik tasarımcı mutlaka yayının kitlesine uygun tasarımı gerçekleştirmeli ve özgün çalışmalar hazırlamalıdır.

Mizanpaj (Sayfa Tasarımı) Yaparken Kullanılan Programlar

Grafik tasarımcıların kullandığı birçok program olmasına rağmen büyük kısmının vazgeçemediği programların başında tasarım programlarının lideri durumunda bulunanan adobe geliyor. Adobe tasarımcılar sunduğu grafik tasarım programları tüm ihtiyaçları karşılamakla beraber bir çok farklı tasarımı da bir arada yapma imkanı sunuyor. Daha sonra ki postlarımız da detaylı olarak inceleyeceğimiz bu programların başında mizanpaj (sayfa tasarımı) yaparken kullanılan programlar Adobe İndesign geliyor. Özellikle kitap, dergi, gazete, katalog vb… gibi çok sayfalı işler için oluşturulan bu program günümüzde grafik tasarımcıların tercih ettiği programların başında gelmektedir.

Mizanpaj, Dizgi ve grafik tasarım konularında desteğe ihtiyaç duyduğunuzda sizlere yardım etmekten mutluluk duyacağız. 

bottom of page