top of page

Dijital 
Kitap Basımı

Dijital Baskı Nedir? Neden Tercih Edilir?

Dijital Matbaa, klasik matbaalarda kullanılan, film, kalıp gibi statik yöntemler yerine doğrudan dijital verilerden baskı ve baskı sonrası işlemlerin yapılmasıdır. Özellikle 1000 adet altındaki kitap baskılarında daha ekonomik ve hızlı olduğu için tercih edilmektedir.

Dijital ortamda hazırlanan çalışmaların film, aydinger, asetat, kalıp vb. ara aşamaların kullanılmadan doğrudan dijital baskı makinelerine gönderilerek basılması tekniğine dijital baskı adı verilir. Gelişen teknoloji ve yapılan yatırımlar sonucu Dijital Baskı belli adetlere kadar Ofset Baskı ile rekabet edebilir hale gelmiştir. Genelde düşük adetli ve hızlı çözümler sunduğu için Dijital Baskı tercih edilir.

Dijital Baskı ve Ofset Baskı Arasındaki Farklar

Geleneksel Ofset Baskı sisteminde basılacak materyallerin kalıp alınma işlemi vardır. Bu işlem süreyi uzatır ve az adetli üretimlerde maliyeti artırır. Dijital Baskı sisteminde ise kalıp diye bir şey yoktur. Dijital ortamdaki ürün direkt makineye gönderilir. Eğer değişiklik yapılacaksa bu çok kolay ve pratik bir şekilde olur. Hız odaklı işlerde Dijital Baskıyı seçmeniz sizi ve firmanızı birçok dertten kurtarır.

Ofset Baskı tekniğinde birçok zararlı kimyasal bulunur. Oysa Dijital Baskıda böyle bir problem yoktur. Su bazlı yapılan üretim sayesinde sağlıklı ürünlere kavuşursunuz. Dijital Baskıda sağlığa zararlı solvent maddesi kesinlikle kullanılmaz.

 

Dijital Baskının Avantajları

Dijital baskı pek çok açıdan size avantajlar sağlar. Avantajlı olduğu durumları şöyle sıralayabiliriz:

  • Dijital Baskıda tasarım esnekliği söz konusudur. Üründe en ufak bir hata bile olsa anında çözüm üretilebilir.

  • Çalışmanızı yetiştirmekte problem yaşıyorsanız Dijital Baskı sizin için ideal yoldur.

  • Baskısı yapılacak ürün sayısı az ise yine Dijital Baskıyı tercih etmelisiniz. Az adetli ürünlerde Ofset Baskıdan çok daha az bir maliyetle işinizi halledebilirsiniz.

  • Kalite işinizi karşılayacak şekilde ve hız her şeyden önce ise Dijital Baskı size pratik ve hızlı çözümler sunar.

  • Sağlıklı ürünler istiyorsanız su bazlı çalışma sistemine sahip Dijital Baskı sizin için öncelikli olmalıdır.

bottom of page